Yatak Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Yatak Odası Nasıl Dizayn Edilir?

 Belki yeni bir eve veya daireye taşındınız ve yatak odanızın nasıl harika görüneceğini anlamak istediniz ya da dağınık yatak odanızın tasarımını yeniden ele almak istediniz. Uyku ve rahatlama konusunda iyi hissedebileceğiniz sıcak ve iyi tasarlanmış bir alan olduğundan emin olmak istersiniz.

 Düzeni Belirleme

1- Gerekirse Odadaki Her Şeyi Çıkarmak

 Temiz bir alanla başlamak en iyisidir, bu yüzden alanı yeniden tasarlıyorsanız yatak odanızı temizlemelisiniz.

 ● Odanız bir süre içinde bir toz bezi veya süpürge görmediyse, alanı iyi bir şekilde anlayabilmeniz için iyi bir temizlik yapmalısınız.

 ● Her şeyi odadan çıkarmak istemiyorsanız, her şeyi duvarlardan çıkarın ve tüm mobilyaları odanın ortasına taşıyınız.

 2- Odanın Dolaşımını Düşünmek

 Bu, bir kişinin odada nasıl dolaşacağını veya hareket edeceğini düşünmek anlamına gelir. Amaç, banyo ve dolap alanına erişmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmaya çalışmak ve yatağınızın her iki yanında dolaşmak için yeterli alana sahip olmaktır.

 3- Odadaki Pencerelerin Veya Manzaranın Nerede Olduğunu Düşünmek

 Doğrudan yatağa bakan bir manzaraya karşı pencere hoş bir görünümse, bir yatak odası genellikle daha rahat hissettirir.

 ●Güzel bir görünüme sahip büyük bir pencere kullanmalısınız, pencereleri örtmeyen veya engellemeyen bir düzen bulmaya çalışınız, çünkü bunlar odaya sıcaklık katabilen iyi doğal ışık kaynaklarıdır.

 ● Gündüzleri ışığa izin vermek ve geceleri gizliliğinizi korumak için her zaman uzun perdeler veya panjurlar gibi ışık engelleyici tasarımlar ekleyebileceğinizi unutmayınız.

 ● Yatağınızı bir pencerenin önüne koymanız gerekiyorsa, pencereden doğal ışığı engellemeyen alçak bir başlık seçiniz.

 4- Alanı Ölçmek

 Odada nasıl hareket etmek istediğinize dair kaba bir fikriniz olduğunda, ölçüm bandınızı çıkarınız ve odanın uzunluğunu ve genişliğini bir bütün olarak yazınız. Pencere, kapı, dolap ve banyo arasındaki boşluğa odaklanınız.

 ● Bu, yatağın boyutunu, gece stantlarını ve oda için satın alacağınız diğer vurgu mobilyalarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

 ● Zaten sahip olduğunuz mobilya kullanıyorsanız, alanı ölçmek, mevcut tüm mobilyalarınızın seçtiğiniz düzene uyup uymayacağını ve / veya bazı mobilyalarınızdan kurtulmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

 ● Bu ölçümler, mobilyalarınız arasında odada kolayca hareket etmek için yeterli boşluğa sahip olmanızı da sağlayacaktır.

 5- Yatağın Nereye Gideceğine Karar Vermek

 Yatağınız, yatak odanızdaki anahtar mobilyadır, bu nedenle odanın neresinde bulunacağını belirlemek, diğer aksan parçalarının nereye sığacağına karar vermenize yardımcı olacaktır.

 ● Yatak odanızın kapısının karşısındaki duvara karşı koyarsanız odaya girdiğinizde güzel bir görünüm yaratır.

 ● Yatağınızın yan tarafını duvara doğru itmeniz gerekiyorsa, görünüm oluşturmak için duvarlara yastık atabilirsiniz.

 6- Odaya Bir Şifonyer Alıp Almayacağınızı Belirlemek

 Odadaki bir sonraki en büyük mobilya muhtemelen kıyafetleriniz için bir şifonyer olacaktır. Bir dolabınız varsa, bu mobilya öğesi için endişelenmenize gerek olmayabilir. Şifonyer için aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli yerleşim seçenekleriniz vardır:

 ● Odanın köşesinde, yatağınızın karşısında. Bir şifonyerin köşeye yerleştirilmesinin alanın açıklığını kesebileceğini unutmayın. Şifonyeri yatağa bakacak şekilde ayarlamayı deneyin.

 ● Küçük bir şifonyer kullanıyorsanız, kolay erişim, duvarları açık tutmak, dağınık olmaması için yatağınızın ucuna da yerleştirmek isteyebilirsiniz.

 7- Aksesuarlar Seçmek

 Artık en büyük mobilya eşyaları odada bulunduğuna göre, yatağın her iki tarafında komodinler, sandalyeler ve ayaklı lambalar için yer olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 ● Ne kadar alana sahip olduğunuza bağlı olarak, odaya küçük bir masa ve sandalyeler de ekleyebilirsiniz.

 Renk Şeması Seçme

 1- Bir Vurgu Rengi Seçmek

 Bu, daha sonra vurgulayacağınız veya diğer tonlarla tamamlayacağınız renk olacaktır. Vurgu renginiz odadaki en belirgin renk olacak ve genel his veya tonu belirleyecektir, bu yüzden beyaz veya açık gri gibi nötr bir vurgu rengi ile daha sakin bir ortam ayarlamak isteyip istemediğinize karar veriniz. Turkuaz veya turuncu gibi cesur, parlak bir vurgu rengiyle canlı bir atmosfer yaratmak isteyebilirsiniz. Tabii ki, her zaman en sevdiğiniz renkle de gidebilirsiniz.

 ● Yatak odanız için tercih ettiğiniz bir renk yoksa evinizin geri kalanıyla aynı renk düzenini kullanınız. Bu, evinizde kesintisiz bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olur. Renk düzeni nötrse, aksesuarlarınıza birkaç renk patlaması ekleyebilir veya yastık atabilirsiniz.

 2- İki Tamamlayıcı Ton Seçmek

 İki renkle başlamak en iyisidir, böylece oda renkle boğulmaz.

 ● Bağlantı renginizi iki ton için referans olarak kullanınız. Daha nötr bir vurgu rengi kullandıysanız, mavi ve yeşil gibi soğuk tonları veya kırmızı ve sarı gibi sıcak tonları kullanmaya karar verebilirsiniz.

 3- Odanın Duvarlarını Boyayacağınıza Karar Vermek

 Artık renk şemasını seçtiğinize göre, duvarları vurgu rengiyle boyayarak mı yoksa sadece düz bir duvar rengiyle boyayarak mı devam edeceğinize karar vermelisiniz.

 Odayı Tamamlama

1- Odadaki Aydınlatmayı Düzenlemek

 Odada, tavan lambası veya duvara bağlı aydınlatma gibi hâlihazırda bulunan aydınlatmayı düşününüz ve yeni armatürlerle mevcut ışıkları iyileştirip iyileştirmeyeceğinize karar veriniz veya odayı farklı kılmak için sabit ışıklar veya masa lambaları ekleyiniz.

 2- Yatak Takımınızı Seçmek

 Yatak, yatak odanızda önemli bir tasarım rolü oynar, çünkü yatağınız muhtemelen odanın odak noktası olacaktır. Odanın renk düzeniyle çalışan bir yatak örtüsü veya nevresim üzerinde bir desen veya tasarım arayınız.

 3- Odayı Süslemek

 Kişisel eşyalarınızı ve dekorasyon eşyaları ekleyerek yatak odanızı kişisel, samimi bir alan gibi hissettiriniz. Sevdiğiniz duvar resimlerini asınız, sevdiğiniz kitaplar için bir masaya yer açın ve şifonyerinize bir dizi saksı bitkisi ekleyiniz.