Ufak Oturma Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

İnsanların yaşadıkları yeri güzelleştirmek istemesi binlerce yıldır değişmeyen bir durumdur. Ortamda yer alan detaylar, mobilya ve aksesuarlar kişinin hislerini etkileme konusunda güçlü bir yere sahiptir. Dekorasyonun iyi olması ve mekanın en doğru şekilde değerlendirilmesi ise bu konuda kilit bir nokta niteliğindedir. Son yıllarda sadece iç mimarların değil birçok kişinin ilgi alanı haline dönüşen dekorasyon, ufak alanlar söz konusu olduğunda biraz zorlayıcı olabilir. Ancak küçük bir alana sahip olmanız, dekorasyon zevkinizden ödün vermeniz anlamına gelmez. Eğer evinizde oturma odası olarak kullanacağınız alan küçükse, dikkat edeceğiniz bazı püf noktalar sayesinde olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilir, kullanışlı ve şık hale getirebilirsiniz. Oturma odanızı nasıl dekore edeceğiniz konusunda kararsızsanız ve fikir almaya ihtiyacınız varsa yazımızı okuyabilirsiniz!

Açık Renkler Daima Kurtarıcınızdır

 Ufak bir oturma odasına sahipseniz duvarları koyu renklere boyamanız pek de mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bu nedenle daima açık tonlardan yana tercih yapmanız halinde odanız olduğundan daha geniş görünür. Hatta beyaz renk kullanmanız yapabileceğiniz en doğru tercih olacaktır. Bu sayede ortamda ferahlık ve aydınlık bir hava hakim olur. Mobilya seçimi ve tekstil ürünlerinde de aynı şekilde açık tonlardan yana olmanız ufak olan oturma odanızı daha büyük göstermek adına önemlidir.

Raflar Ve Uzun Kitaplıklar Tercih Edin

 Ufak alanlarda etrafı fazla sehpa, komidin ya da dolap gibi mobilyalar ile doldurmak yerine duvara monte edebileceğiniz raflardan faydalanabilirsiniz. Böylece sevdiğiniz obje ve hatıraları, resim çerçevelerini, aksesuarları bu rafların üzerine koyarak ortamın ambiyansına katkıda bulunabilirsiniz. İnce uzun olan kitaplık modelleri de ortamı daha büyük göstermek için doğru tercihler arasında yer alır. Bu nedenle geniş ve tüm duvarı kaplayan kitaplık ya da vitrin gibi mobilyalar kullanmaktan kaçınmalısınız. Oturma odanızda tv bulundurmak istiyorsanız, ünite üzerine yerleştirmek yerine duvara direkt olarak monte etmeniz yer tasarrufu bakımından oldukça mantıklıdır.

Oturma Odanız İçin Doğru Kanepe ve Koltuğu Seçin

 Oturma odanızda kullanacağınız kanepe ve koltuk seçimi konusunda fazla büyük modellerden yana olmamalısınız. Özellikle de L koltuk modelleri küçük odalar için en iyi tercihlerden biridir. Duvar köşesine denk gelecek şekilde yerleştirildiğinde alandan büyük tasarruf edilmiş olur. L koltuğun yanına yerleştirilecek bir sallanan sandalye ya da ince görünümlü hoş bir berjer de oturma odanızın daha sıcak bir havaya bürünmesine olanak sağlar. Kaba ve birden fazla kanepe kullanmanız halinde oturma odanız boğucu bir havada olur ve bu da yanlış bir dekorasyon demektir. 

Pufları Depolama Amaçlı Kullanın

 Oturma odanızda bulunan fazlalıkları görünmez şekilde depolamanız için biraz büyük olan puf modelleri oldukça kullanışlı bir tercihtir. Aynı zamanda bu pufları kanepenizin önüne koyarak dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz. Sehpa görevi de gören açılabilir puflar küçük oturma odaları için gerçekten de iyi bir seçimdir.

Ne Kadar Aydınlık O Kadar Geniş!

 Dekore etmek istediğiniz mekan ne kadar fazla ışık alırsa o kadar derinlik ortaya çıkacak ve geniş görünecektir. Bunu sağlamak için de ilk yapmanız gereken şey pencereleriniz için ince ve hafif dokulu perde seçimi yapmaktır. Böylece güneş ışığı odanıza tam anlamıyla misafir olacak ve alanda aydınlık bir hava hüküm sürecektir. Eğer kalın perdeler seçerseniz içerisi karanlık kalarak kasvetli ve küçük görünür. Ortamın aydınlık olması için tercih edeceğiniz aydınlatmalar da bir hayli önem taşır. Bu nedenle az yer kaplayan ince lambader ve abajur modelleri seçerek, kanepenizin yanına ya da sehpanızın üzerine yerleştirerek akşam vakitlerinde içerinin iyi şekilde aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Tavana asacağınız avizenin fazla büyük olmaması da alanı daha geniş göstermek için mühim bir detaydır.

Tekstil Ürünleri İle Ortama Dokunun

 Oturma odanızda kullanacağınız halınızın geniş olması mekanın daha büyük görünmesi konusunda dekorasyona katkı sağlayacaktır. Bu nedenle  tek bir tane büyük halı seçmenizi öneririz. İnce olarak seçtiğiniz tülünüzü tamamlamak için tercih edeceğiniz fon perdelerinizin de açık tonlarda olması ufak oturma odaları için gerekli olan bir durumdur. Kanepenizin üzerinde dekorasyona katkı sunmak adına değişik kırlentlere yer verebilirsiniz. Bu konuda da yine çok koyu ve yoğun desenli olanlardan ziyade biraz daha açık tonlara ve hafif detaylara sahip kırlent modellerine yönelmeniz doğru olacaktır. 

Dekoratif Ürünlerde Aşırıya Kaçmayın!

 Konu dekorasyon olunca dekoratif eşyalara yer vermemek hiç olur mu? Olmaz, ama tabi ki aşırıya kaçmadan. Ufak oturma odanızda bulunduracağınız objelerin büyük olmasına ve çok fazla olmamasına özen göstremelisiniz. Büyük ve az sayıda dekoratif ürün tercih etmeniz küçük mekanlarda sizin kurtarıcınız olabilir. Örneğin; kanepenizin yanında yer alan ufak bir sehpanın üzerine geniş bir vazo ve içine taze çiçekler koyabilirsiniz. Ya da duvar raflarınızın üzerine bir kaç tane büyük obje yerleştirerek ortamda daha sıcak bir hava yakalayabilirsiniz.