Sonbaharı Evinize Misafir Edin

Dökülen yapraklar, serin bir hava ve cama vuran yağmur damlaları… Her mevsimin kendine has güzellikleri vardır. Ancak sonbahar geldiğinde etrafta farklı bir dinginlik hakim olur. Pencereden içeri dolan toprak kokusu, karanlık havalar tam da kitabınızı ve kahvenizi elinize alıp keyif yapmanız için idealdir. Sonbaharda evinizde yapacağınız bir takım değişiklikler hem kendinizi daha iyi hissetmeniz hem de sonbaharın ruhunu evinize misafir etmeniz konusunda etkilidir. Özellikle de dekorasyon konusuna önem veren biriyseniz her yeni mevsimle birlikte evinizde farklı dokunuşlar yapmak isteyebilirsiniz. Minik değişiklikler bile ev dekorasyonunuzu bambaşka bir hale getirebilir. 

Sıcak Renklere Yer Verin

 Sonbahar denilince akla ilk gelen toprak, turuncu, hardal, kızıl renkleri ile evinizde sıcak dokunuşlar yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz ilk adım koltuklarınızın üzerindeki kırlentlerin kılıflarını değiştirmek olabilir. Yaprak desenli, sonbahar temasına uygun yazı baskılı kırlentler evinizdeki havayı direkt değiştirecektir. Toprak tonlarında ya da tarçın, hardal rengi kırlentler de dekorasyonunuzda yer vermeniz gereken detaylardandır. Koltuğunuzun bir kenarına sereceğiniz koltuk şalı ya da tv battaniyesi de sonbaharda içinizi ısıtacak bir görüntüdür.

 Yatak odanızda da nevresim setininizi değiştirerek sonbaharın hakim olduğu renklerle bezenmiş bir model tercih edebilrisiniz. Dekoratif amaçlı yatağınızın üzerine yerleştireceğiniz yastıklar da kahverengi ve tonlarında olursa sonbahara uygun bir konsept ortaya çıkacaktır.

 Mutfak ya da balkonunuz için de aynı şeyi söylemek mümkün. Belki yaz aylarında kullanmak içn masanızın üzerine meyve ya da çiçek desenli, canlı renklere sahip bir örtü sermiştiniz. Ancak şimdi sonbahar geldi. Evinizin tamamında güz esintilerini hissetmek istiyorsanız masa örtüsü ya da runner gibi tekstil ürünlerinde de mevsime uygun minik değişiklikler yapabilirsiniz. 

Loş Işıklandırma En İyisi…

 Sonbahar ile özdeşleşmiş bir başka detay da elbette loş bir ışıklandırmadır. Gün ışığınada olan led ışıklandırmaları bu konuda işinize yarayacak bir seçimdir. İster salon, ister yatak odası ya da mutfakta rahatlıkla led ışıklandırmaları tercih edebilirsiniz. Duvara asabileceğiniz bu ışıklandırmalar, bir cam kavanozun içinde de kendine yer edinebilir. Sadece bir köşede aydınlık sunan ve mum ışığı etkisi veren led ışıklar sonbahara oldukça uygundur. Sarı ışığa sahip lambaderler de ortama verdiği huzurla ön plana çıkar.

 Ve tabi ki mumlar… Mum yakmak bazı insanlar için olmazsa olmaz bir alışkanlıktır. Çünkü mum ışığı insana bambaşka bir sakinlik ve huzur katar. Işıklandırma olarak sadece mum ışığından da faydalanabilirsiniz. Özellikle sonbahar ve kış aylarında mumlar evimize sıcacık bir hava katar.

Sonbaharı Yansıtan Dekoratif Parçalar

 Dekoarasyon için evinizin tamamlayıcı olabilecek pek çok detay vardır. Sonbaharda doğal olan nesneleri kullanarak otantik ve sakin bir ortam yaratabilirsiniz. Kozalaklar, kurumuş ağaç yaprakları sonbahar dekorasyonu için biçilmiş kaftandır. Hatta doğada topladığınız kopmuş ağaç dallarını da uygun bir vazoya koyarak sonbaharı evinize misafir edebilirsiniz.

Çınar yapraklarını çuval ipine tek tek asarak duvara yapıştırabilirsiniz. Kozalaklar sehpa üzerinde bir tabağın içine koyulabilir. Etrafına da kabuk tarçın, minik ağaç parçaları ya da yapraklar serpiştirebilirsiniz. Minik turuncu kabaklar tam bir sonbahar-kış sembolüdür. Mutfağınızda hasır bir sepetin içine koyabileceğiniz bir kaç minik kabak sıcacık bir görüntü ortaya çıkarır.

Sonbahar için üretilmiş olan ufak çerçeveli tablolar, kapı ya da duvar süsleri de tercih edebileceğiniz detaylardandır. Oturma odanızda uygun bir köşeye yerleştirdiğiniz sepetin içine dekoratif amaçlı  battaniye koyabilirsiniz. Ya da yün ve şiş gibi el işi malzemelerine yer verebilirsiniz. Sehpanızın üzerine koyacağınız bir kaç kitap da ortama daha hoş bir hava katacaktır.

Kaktüs, sukulent ve yapraklı bitkiler de sonbaharda evinize güzellik katar. Beton saksılar ya da hasır, bambu sepetlerin içinde koyabileceğiniz bitkileriniz ile sonbaharın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.