Mutfağınızı Daima Temiz Gösterecek İpuçları!

Düzenli ev hanımı nasıl olunur, Bir evin temiz olduğu nasıl anlaşılır, Bir kadının temiz olduğu nerden anlaşılır, Temizlik yapmak istiyorum ama yapamıyorum, Ev düzenini sağlayamıyorum, Titiz olmak istiyorum, Her gün temizlik yapmak, Derli toplu olmanın püf noktaları

Temizlik çoğu kişi için önemli bir konudur. Daima düzenli görünen bir ev insana huzur vermekle kalmaz, hijyen konusunda da güven hissettirir. Evde en fazla kirlenen yerlerin başında şüphesiz ki mutfaklar gelir. Yemek yaparken bile yerlere dökülen sebze parçaları, kırıntılar sürekli olarak bize iş çıkarabilir. Mutfağının sürekli derli toplu görünmesini isteyen kişiler bir takım detaylara dikkat ettikleri sürece her zaman ferah ve temiz bir görünüm elde edebilirler. 

Dağınık Çalışmamaya Gayret Edin

 Yemek yaparken çoğumuz farkında olmadan etrafı fazlaca kirletebiliyoruz. Özellikle hazırlık aşamasında sebze soyarken çıkan kabuk ve artıklar etrafa saçılabiliyor. Aslında küçük bir tabak ya da poşet bulundurursak çıkan kabukları direkt olarak onun içine atabiliriz. Ayrıca gereğinden fazla kap kacak kullanmak da etrafın çabuk dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle ihtiyacımızdan fazla eşya kullanmamalıyız. Tezgahın üzerinde biriken ufak tefek çöpleri hemen çöp kutusuna atarsak bir yandan da temizlik yapmış oluruz. Bir eşya ile işimiz bittikten sonra hemen yerine kaldırabilir ya da bulaşık makinesine yerleştirebiliriz. Bulaşık makinemiz yoksa elimizde hızlıca yıkayarak süzülmeye bırakabiliriz. Yemek yaparken devamlı bulaşık çıkar. Eğer yağlı ve kirli bulaşıkları biriktirirsek durum içinden çıkılamaz hale gelebilir. Aynı zamanda tezgahımızda hoş olmayan bir görüntü oluşur. 

Tezgahınızı Düzenli Tutun

 Mutfak tezgahı ne kadar temiz ve sade görünürse ortamda da o kadar düzen hakim olacaktır. Mutfakta yaptığınız her işlemden sonra tezgahınızı silerseniz tertemiz görünecektir. Tezgah üzerinde fazla olan tüm eşyaları kaldırın. Akşamdan kalan yemekleri uygun kaplar içine koyarak buzdolabına yerleştirin. Paketli gıdalar da tezgah üzerinde görüntü kirliliğine neden olur. Bu tarz yiyecekler mutfak dolapları içinde saklanmalı ya da kavanozlara doldurularak tezgahın üzerine yerleştirilmelidir. Tezgah üzerinde zaman zaman yağ ya da çay lekeleri olabilir. Bu tarz lekelere çabuk müdehale etmek kalıcı olmalarının önüne geçecektir. 

Ocak ve Fırın Temizliğini Ertelemeyin

 Ocakta yemek yaparken etrafa yağ, salça sıçraması çok normaldir. Yemekler piştikten sonra ocağın silinmesi mutfağınızın daima temiz görünmesi adına önemli bir detaydır. Ayrıca ocağa yakın bulunan fayansların üzerinden de her seferinde geçerseniz hiçbir zaman ağır yağ kalıntıları ile baş etmek zorunda kalmazsınız. Aynı durum fırın temizliği için de geçerlidir. Yemeğiniz piştikten sonra fırının içini ve dış kapak kısmını temizlerseniz işiniz her zaman daha kolay olacaktır. 

Mutfak Dolaplarınızı Sık Sık Elden Geçirin

 Mutfak dolaplarının özellikle dış kısmı sürekli kirlenmeye mahkumdur. Parmak izleri, yağ lekeleri kalıcı hale gelmeden müdehale edilmelidir. Günlük olarak mutfak dolaplarınızı silerseniz çok fazla kirlenmelerinin önüne geçmiş olursunuz. 2-3 ayda bir de çok detaylı şekilde tüm mutfak dolaplarınızı dip köşe temizlemeniz gereklidir. Bayatlayan bakliyat ve gıdaları ayırmalı, kavanozları kontrol etmeli eksik olanları doldurmalısınız.

Yer Temizliğini İhmal Etmeyin

 Mutfak zemini sürekli kirlenir ve bu nedenle sık sık temizlenmelidir. Günlük olarak yerleri süpürmeli ve silmelisiniz. Zemine düşen yemek kırıntıları, sebze ve meyve parçaları, yağ lekeleri sürekli olarak temizlendiğinde mutfağınızda hijyen hakim olacaktır. 

Dekoratif Detaylara Yer Verin

 Mutfağın temiz ve düzenli olmasının yanında minik dokunuşlar da son derece önemlidir. Masanızın üzerine hoş bir runner sererek üzerine içi taze meyvelerle dolu bir sepet koyabilirsiniz. Ya da vazonuza canlı çiçekler koyarak ortama fresh bir hava katabilirsiniz. Birbirinden güzel mutfak tekstil ürünleri mutfağınızı daha sıcak hale getirmek için üretilmiştir. Kurulama bezleri, mutfak önlüğü gibi ürünleri mutfağınızın bir köşesine asarak ortamın ambiyansına katkıda bulunabilirsiniz. Tezgahınızın üzerine koyacağınız şekerleme kavanozları ve çerezlikler de doğal ve hoş bir dokunuştur. Özellikle de cam kavanozlar makarna, mercimek ve pirinç gibi gıdaların saklanması için oldukça uygundur. Ayrıca görsel olarak da mutfağınıza sıcaklık katar. Eğer sonbahar ya da kış mevsimiyse dekoratif minik kabaklar mutfak dekorasyonunda rahatlıkla tercih edilebilir. Kurutulmuş patlıcan ve biberler de mutfakta doğal bir hava yakalamak için uygundur.

 Yani kısacası mutfağınız daima düzenli, temiz ve hoş tutmak istiyorsanız eliniz her zaman üzerinde olmalıdır. Bulaşıkları sonraya bırakmak, tezgah temizliğini ertelemek ya da biriken çöpleri atmamak sonrasında daha fazla yorulmanıza neden olacaktır. Ayrıca ani gelen bir misafire karşı da mahşup olmanıza neden olabilir. Az, az-sık, sık mantığı ev temizliğinde daima işe yarayan bir yaklaşımdır. Siz de bunu alışkanlık haline getirirseniz daima temiz bir mutfağın tadını çıkarabilirsiniz.