EV DEKORASYONU ÖNERİLERİ

EVİN MERKEZİ SALONDUR

Salonda bulunan kiriş ve kolonlar bazen fazlalık gibi durur ve çirkin bir görüntü sergileyebilir.  onlara estetik hava katmak için kolon ve kirişleri doğal taşlarla veya değişik tasarımlarda yapılmış tablolar ile destekleyebilirsiniz.

-Halı Seçimi

Halı rengi ve dokusu itibari ile salonda bulunan diğer eşyalarla uyumlu olması gerekir. Genellikle halı perde ve mobilyalar seçildikten sonra son aşama olarak seçilir. Halı seçimini ilk sıraya almak, diğer eşyaları seçerken işinizi zorlaştırır.

Salonunuza daha geniş bir alan katmak istiyorsanız açık renkte bir halı tercih edebilirsiniz. Halı seçerken mobilya ve perdelerin renginin önemli olmasının yanında zemin/döşeme rengi ve şeklide önemlidir.

Salonunuzun daha zengin ve diğer eşyaları arka planda bırakmak istiyorsanız, desenli bir halı seçmelisiniz, eğer diğer eşyaları ön planda tutup halıyı geri plana atmak istiyorsanız düz ve soft renkte bir halı seçebilirsiniz.

Mobilya Seçimi

Mobilya seçerkende tıpkı halı seçimi gibi dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Hangi eşyayı nereye koyacağınızı, hangi renkte seçim yapacağınız ve salonun nasıl bir havaya girmesini istiyorsanız bunları satın alım aşamasından önce belirlemeniz gerekiyor.  Örneğin; Koltukları bordo alıp perdeleri veya masayı bordo tonlarında almanız salonunuzu boğabilir.

-Aydınlatma Seçimi

Avize ve beraberinde ışık seçimi tıpkı halı gibi son aşamalarda yapılmalıdır. Salonunuz çok modern ve dolu dolu bir görünümdeyse avize seçerken yine aynı tarzda zengin ama bir o kadarda minimalist bir seçim yapmalısınız.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak Kadınlar için en önemli çalışma alanıdır. Genellikle Günümüzün neredeyse yarısı mutfakta geçer ve mutfağın dekorasyonu bizim o anki ruh halimizi de değiştirebilir. Kimisi mutfakta daha geniş bir alan yaratmaya yönelik yapılmış yeni tasarım gizlenebilir mutfak dolaplarını tercih ederken, kimisi mutfağa girdiğinde her şey gözünün önünde olsun ister. Bunun için tüm seçenekleri yine araştırarak en uygun biçimde ve sonradan sıkılmayacağınız şekilde planlamalısınız. Örneğin; mutfakta masa kullanmak istiyorsunuz ama yer kaplamasın istiyorsunuz. Gizlenebilen mutfak masaları tam size göre bir tercih olacaktır.

Tezgah seçimi yaparken fayansların rengi ve hangi çeşit malzeme ile yapıldığı önemlidir. Tezgah ve dolap arası rengide aradaki görüntü için önemlidir.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Tüm günün yorgunluğu ve stresini atacağınız yer tabi ki de yatak odanızdır. Yatak odasında fazla zengin görünüm yerine daha dinlendirici ve sakinleştirici eşyalar ve renkler seçmeniz önemlidir.  Eğer yatak odanız dar bir alana sahipse daha az ve küçük boyutlarda mobilya seçimi alanı daha geniş ve ferah gösterir. Aynı zamanda yatak odanızda zengin ve gösterici mobilyalar kullanmaktan kaçınmanız uyku konusunda hassas iseniz işinize yarayacaktır.

BANYO DEKORASYONU

Küçük bir banyonuz varsa köşeli mobilyalar yerine daha yuvarlak hatlı mobilyalar seçebilirsiniz. Hem hareketleriniz kolaylaşacak hemde banyonuz standart bir görünüme sahip olacaktır. Renk seçimi konusunda ise açık renkler ferah bir tasarıma yol açar. örneğin; Beyaz hem ruhsal olarak hemde ferahlık açısından banyo için en uygun renktir. Tabi beyazında fazlaca renk tonu olduğunu unutmamak gerekir.

Mobilya seçiminde ise monte edilebilir eşyalar seçmenizi öneririz. Tahmin edeceğiniz üzere bu tercih alanınızı genişlettiği gibi daha şık bir görünüm sağlayacaktır.deka