Erkek Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir?

Her evin neşesidir çocuklar. Türk aile yapısındaki geniş aile düzeninden çekirdek aile düzenine geçirdiğinden beri ailedeki çocuklara ayrı odalar düzenlenmektedir. Gerek kız çocukları, gerek erkek çocukları olsun kendi odaları olduğundan ailelerde dekorasyon bir sorun haline gelmiştir. Hal böyle olunca ailelerde çocukların odasına düzenleme konusunda araştırmaya girmişlerdir. Peki, erkek çocuk odası nasıl düzenlenir, kullanılan renkler nasıl olmalıdır, erkek çocuk odalarında objeler nasıl kullanılmalıdır. Bu soruların hepsinin cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Erkek Çocuk Odalarında Kullanılan Renkler

 ​​​​​​

Her ne kadar cinsiyetçi olarak algılansa da erkek çocuk odalarında ve kız çocuk odalarında farklı renkler kullanılmaktadır. Genelde erkek çocuk odalarında grinin tonları, mavinin tonları gibi renkler kullanılır. Cinsiyetçilikten uzak durmak isteyen aileler ise erkek çocuk odalarında daha çok turuncu yeşil sarı gibi renkleri de kullanmaktadırlar. Erkek çocuk odalarında kullanılan renkler önemlidir. Ancak kullanılan renklerden daha çok odada kullanılan eşyalar daha büyük önem taşımaktadır.

 Mobilya Seçimi

Çocuk odalarında kullanılan mobilyalar öncelikle çocukların güvenliği için çok önemlidir. Mobilyaların kenarlarının sivri olmamasına, mobilya boyalarının çocuklar için zararlı olmamasına, mobilyaların sağlam olmasına çok dikkat edilmelidir. Mobilyalarda kullanılan renkler genelde beyaz olursa her türlü farklı renkteki odaya uyum sağlayacaktır. Böylece oda rengi değişse de mobilyalar kullanılan odaya uygun görünecektir.

Montessori Tarzı Erkek Çocuk Odası

Montessori okul öncesi eğitimde kullanılan bir eğitim şeklidir. Bu görüşe göre çocukların kendi boyutlarına uygun mobilyalar kullanılır. Küçük boyutlarda ki çocuklara uygun mobilyalar çocukların başarma duygusunu destekleyecek ve kendine güvenen, bireysel hareket edebilen çocuklar haline getirecektir. Montessori tarzı düzenlenen çocuk odaları da son dönemde çok gündemde olan bir dekorasyon çeşidi olarak gündeme gelmektedir. Çocukların gelişimini destekleyen bu tarz mobilyalar, yataklar dolaplar, oyuncak depolama alanları çocukların erişebileceği kendi eşyalarına kendilerinin ulaşabileceği boyutlarda olduğu için kullanımı son derece kolay ve başarılıdır. Ailelerin desteği olmadan bireysel hareket etme özgürlüğü sağlayan montessori tarzı çocuk odaları erkek çocuk odalarında da çok rahat uygulanabilir.

Küçük Dokunuşlarla Erkek Çocuk Odası

Erkek çocuk odaları sadece çocuğa ait eşyalarla donatılan bir oda olmalıdır. Odaya renk katmak için çocuğun sevdiği nesneler kullanılabilir. Örneğin; çocuğunuzun sevdiği hayvan resimleri çocuk odası dekorasyonu için kullanılabilir. Böylece çocuğunuz odasında daha çok zaman geçirmeye hevesli olacaktır. Etkinlikler yapabileceği mobilya parçaları da çocuk odası dekorasyonu için vazgeçilmez birer parçadır. Kendi boyutlarına uygun olarak kullanılacak masalar çocuğunuzun etkinlik yapmak için kullanabileceği çok rahat ve işlevsel mobilya parçalarıdır. Bu yüzden hem gelişimini destekleyen hem de çocuğunuza uygun mobilya parçalarını kullanmak erkek çocuk odası için çok önemlidir. Gelişim çocuklar için çok önemlidir. Bu gelişim odaları sayesinde de desteklendiği de daha hızlı ve sağlıklı olur. Aileler çocuk odaları için çocuklarına uygun mobilya ve aksesuarlarla bu gelişimi desteklemelidir.