Dekorasyonun Püf Noktaları ve Seçimler

Bir evi dekore etmek oldukça zordur. Odanızın büyüklüğü istediğiniz gibi değilse, yeterince ışık almıyorsa uygulayabileceğiniz küçük hileler sayesinde bu sorunları çözebilmeniz mümkün.

Dekorasyon aslında bir sanattır.

İyi dekore edilmiş bir evde oturmak ruhunuzu dinlendirecek ve sizi mutlu edecektir. Sıkılmadan, beğenerek yaşadığınız bir evinizin olması sizi evinize ve hayata çok daha fazla bağlayacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak sizler için küçük araştırmalar yaptık.

Işıklandırmayı iyi ayarlayın

Işıklandırma bir evin huzurlu bir ortama sahip olması için iki önemli koşuldan bir tanesidir. Işıklandırma da beyaz floresan ışıklardan ziyade sarı ışıkları tercih edin. Göz alıcılığını azaltmak için tavana gömme olarak yapılan gizli aydınlatmalar kullanabilirsiniz, şekil itibari ile de çok daha şık görünecektir. Sarı ışık her zaman sakinlik ve huzur verir. Açık renk mobilyalar tercih edin; Mobilyalarınızı seçerken açık renk olmasına özen gösterin. Artık kir tutmayan kumaştan yapılan mobilyalar olduğundan koyu renk tercih etmek pek mantıklı değil. Açık renk mobilyalar her zaman tamamlayıcıdır ve yanındaki tüm renklere uyum sağlar.

Büyük aynalar kullanın

Özellikle odanız küçükse mutlaka büyük aynalar kullanın. Sarı ışıkta aynaya baktığınızda kendinizi daha güzel görecek olmanızın yanı sıra aynalar hem ışığı dengeler hem de bulunduğunuz ortamı çok daha büyük gösterir.

Kullandığınız renklere dikkat edin

Sarı, turuncu, yeşil canlı renklerdir. Canlı renkler ile dekore edilmiş bir ev her zaman daha yaşanabilir ve yaşandığı belli olan yerlerdir. Üstelik bu renkler psikolojik açıdan da insana huzur veren ve sakinleştiren yapıya sahipler. Enerji veriyor olmaları da cabası. Renkli bir eviniz olduğunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Renkler dekorasyonda ilk önemli koşuldur.

Halı seçimi çok önemli

Halı seçiminizi mutlaka perdenize ve duvar renklerinize uygun yapın ve yine açık renkler tercih edin. Tüylü halılar yerine kısa tüyleri olan kabartmalı halılar tercih edin. Hem temizlik açısından daha kolay olacak hem de odanızı daha zengin gösterecektir. Eğer odanızın büyük görünmesini istiyorsanız mutlaka açık renk ve geniş halılar kullanın.

Aksesuar seçimini hafife almayın

Özellikle salon ve oturma odası dekorasyonunda aksesuar son derece önemlidir. Renkli ve asimetrik aksesuarların moda olduğu bu sene, fırsattan faydalanın ve evinizi renklendirin.