Dekorasyon Adına Kullanılan En Önemli Objeler

Bir evin asıl güzelliğini gösteren şey dekorasyonudur. Doğru bir şekilde dekore edilen evler hem kusursuz hem de güzel görünecektir. Bazı bayanlar dekorasyon adına mimarlardan yardım alırken, maddi olarak imkânları olmayan bayanlar ise kendi ürettikleri çeşitli alternatif ile evlerini dekore etmeye çalışmaktadır. Dekorasyon aşamasında en önemli nokta çeşitli objeleri kullanmaktır.

Kusursuz bir dekorasyon yapabilmek için mutlaka kullanılacak olan objelere örnek olarak; aynalar, resim çerçeveleri, tablolar, yapay çiçekler, irili ufaklı biblolar, büyük ebatlarda aydınlatmalar, mobilyaların havasını yansıtabilecek dokuda olan halılar ve kilimler, perdeler, farklı ebatlarda renkli ve farklı desenlere sahip olan minderler ve el yapımı dekoratif ürünler verilebilir.

Aynalar

Özellikle küçük ebatlarda olan odaları dekore etmek oldukça zordur. Dekorasyon aşamasında kullanılan mobilyaların çok büyük olmaması ve koyu renklerden oluşmaması önemlidir. Küçük odalarda çok fazla eşya kullanılması odaların daha sıkıcı, karanlık ve olduğundan daha ufak görünmesine neden olur. Odanızı büyütebilmek için çeşitli dekorasyon hilelerine başvurabilir ve odanızı kısa sürede daha büyük bir oda haline dönüştürebilirsiniz. Bir odanın daha geniş görünebilmesi için en çok başvurulan yöntem aynalardır. Odanın herhangi bir duvarına asılan geniş ebatlarda ve farklı çerçeve detaylarında olan bir ayna yansıma özelliğinden dolayı odanızın daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olur.

Resim Çerçeveleri

Fotoğraflar anıları ölümsüzleştirdiğinden dolayı herkes adına çok önemli bir yere sahiptir. Hem dekoratif bir oda elde edebilmek hem de anılarınızı odanızın her bir yerine yerleştirebilmek için tercihinizi resim çerçevelerinden yana yapabilirsiniz. Özellikle el yapımı olan çerçeveler görüntü ve tasarımları ile odanızın havasını değiştirebilir.

Tablolar

Duvarları boş olan odalar yeteri kadar modern ve güzel bir görüntüye sahip olmadığından dolayı mutlaka duvarlarda çeşitli objelerin kullanılması önemlidir. Bu objelerin başında gelen rengarenk manzara veya farklı içeriklere sahip olan tablolar ile duvarlarınızın görselliğini arttırabilirsiniz.

Yapay Çiçekler

Eğer canlı çiçeklere bakacak zamanınız yoksa veya alerjiniz varsa, evinizi yapay çiçeklerle renklendirebilirsiniz. Rengarenk çiçekler evinizin daha renkli, ferah ve canlı görünmesine yardımcı olacak.

İrili Ufaklı Biblolar

Eski zamanlardan günümüze kadar popülaritesini hiç kaybetmeyen ve ev dekorasyonu adına oldukça önemli bir yere sahip olan bibloları evinizin arzu ettiğiniz herhangi bir yerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Biblolar arasında bayanlar tarafından en çok tercih edilen modeller, uğur ve bereket getirdiğine inanılan filler ve narlar.

Büyük Ebatlarda Aydınlatmalar

Bir odada dikkat çeken en önemli unsur aydınlatmadır. Odanızın aydınlık olması daha ferah olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda seçeceğiniz avizenin tasarımı dekorasyonu değiştirecek olan en büyük detaydır. Eğer geniş ebatlarda bir odaya sahipseniz iki adet avizeyi aynı oda içerisinde kullanabilirsiniz. Bunun dışında evinizi klasik mobilya grupları ile dekore ettiyseniz tercih edeceğiniz avize modellerine örnek olarak iri taşlı ve elmaslı modeller verilebilir.

Halılar Ve Kilimler

Halı dekorasyonun en önemli tamamlayıcısıdır. Halı kullanılmayan odalar adeta boş olarak algılanır. Bundan dolayı halı seçimi yaparken halının ebatları odanın ölçüsü göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Son dönemlerde en çok tercih edilen modellere örnek olarak 3 boyutlu modeller verilebilir.

Perdeler

Bir odaya girildiğinde oturma gruplarından sonra en fazla dikkat çeken şey perdelerdir. Özellikle açık renklerde olan perdeler odaların daha ferah görünmesini sağlar. Son zamanların trendi olan zebra perdeler ile de modern bir dekorasyon şekli yaratılabilir. Eğer manzaralı bir evde oturuyorsanız mutlaka tercih etmeniz gereken perde modelleri ise Japon perdeler.

Renkli Ve Desenli Minderler

Oturma odalarınızda daha modern bir görüntüye ulaşmak istiyorsanız, tercihinizi renkli minderlerden yana yapabilirsiniz. Küçük ebatlardaki minderleri koltuklarınızın üzerinde, büyük ebatlardaki minderleri ise evin farklı bölümlerinde yerde kullanabilirsiniz.

El Yapımı Dekoratif Ürünler

El yapımı ürünleri evinizde bulunan eski eşyalar ile elde edebilirsiniz. Eskiyen tencere ve çaydanlıklarınızı saksı olarak, kavanozlarınızı ise boyayıp mumluk olarak kullanabilirsiniz.