Çalışma Masaları Başarıyı Etkiliyor

Şirketlerde, kamu kurum kuruluşlarında ve evlerde birçok kişi masa başında saatlerce vakit geçiriyor. Bu durum çalışma masalarının müşterilerin isteklerine uygun olmasını önemli hale getiriyor. Öğrenciler, öğretmenler ve uzun süre oturarak bilgisayarlarıyla çalışanlar için güzel, kullanışlı ve işlevsel bir masa vazgeçilmezdir. Zamanının çoğunu masa başında geçirenler çok iyi bilirler ki, çalışma masaları ihtiyaçlarınıza ne kadar uygunsa işinize odaklanmanız da o kadar kolaydır.

Çalışma Masaları Hangi Özelliklerde Olmalıdır?

  • Ergonomik olmalıdır: Uzun çalışma saatlerinizde sizin en yakın arkadaşınız olan masalar ergonomik olmalıdır. Bir masanın ergonomik olması demek, kullanışlı, kolay ve işe yarar olması demektir. Yani gerek boyutlarıyla gerek rafları ve şekliyle gerekse çekmeceleriyle ihtiyacınızı tam karşılaması demektir.
  • Rahat olmalıdır: Sandalyeye oturduğunuzda bacaklarınız masanın iç tarafında kalır. Ayaklarınız ve bacaklarınız çalışma sırasında belli oranda harekete ihtiyaç duyar. Bazen uzatmak, bazen bacak bacak üstüne atmak, bazen esneterek onları rahatlatmak isteriz. Ayrıca kollarımızı koyduğumuzda yüksekte ya da alçakta kalmamalıdır. Bir masanın bize bu imkânları sağlaması yani rahat olması gerekir.
  • Şık olmalıdır: Hepimiz eşyalarımızın rengine ve tasarımına önem veririz. Sevdiğimiz renk ve tasarımda olan bir çalışma masası kendimizi daha değerli, yaptığımız işi daha önemli görmemizi sağlar. Birçok farklı renk ve tasarımlara sahip çalışma masalarından duvar ya da diğer mobilyaların rengine en uygun olanını seçmeliyiz. Şık bir çalışma masası işimize olumlu olarak yansıyacaktır.

Hangi boyuttaki masayı seçmeliyim?

Her meslek grubunun farklı ihtiyaçları vardır. Mesela, öğrenciler ve öğretmenler masalarının yanlarında kitaplarını yerleştirebilecekleri bölmelere ihtiyaç duyarken, sadece dizüstü bilgisayarlarıyla çalışanlar daha sade ve küçük masalar tercih edebilir. Mimarlar projeleri için daha geniş masalara ihtiyaç duyarken, ofis çalışanları evrakları için uygun masalar tercih ederler. Önce ihtiyaçlarınızı sonra da boyutları belirlemeniz verimli çalışmanızı artıracaktır.

Çalışma masası çeşitleri nelerdir?

Masaların üst düzeyi genelde ahşap olsa da plastik masalar da tercih edilenler arasındadır. Bazı masaların üst tarafında raflar bulunurken bazılarında ise yan tarafında kitaplık monte edilmiştir. Dağınıklıktan kurtulmak için çekmeceli olanlar olduğu gibi çok sade olan masalar da seçimlerimde yer alırlar